FOTOWOLTAIKA | PANELE SŁONECZNE | OGNIWA FOTOWOLTAICZNE | ENERGIA SŁONECZNASIERADZ WOJ. ŁÓDZKIE | REDA WOJ. ZACHODNIO-POMORSKIE

To dziedzina nauki i techniki zajmująca się przetwarzaniem energii światła słonecznego na energie elektryczną. Fotowoltaika pozwala wyprodukować prąd we własnym zakresie za pomocą energii słonecznej. Panele fotowoltaiczne złożone są z połączonych szeregowo ogniw krzemowych, które absorbują światło i  zachodzi tzw. efekt fotowoltaiczny w wyniku czego powstaje prąd stały DC, który zostaje przekształcony przez inwerter na prąd zmienny AC, który wykorzystujemy  w domu do zasilania urządzeń elektrycznych. Właściciel mikroinstalacji (moc do 50 kW) uczestniczy w bilansowaniu energii tzw. net-metering. Podczas pracy instalacji fotowoltaicznej priorytetem  jest zużycie wyprodukowanej energii z fotowoltaiki na potrzeby własne, natomiast w sytuacji gdy moc fotowoltaiki będzie większa od zapotrzebowania wówczas nadwyżka prądu jest przekazywana do sieci elektromagnetycznej (to jest nasza energia magazynowana w sieci, którą odbieramy z opustem wynoszącym 1:0,8 dla instalacji do 10 kW, a 1:0,7 dla instalacji od 10 do 50kW.. Czyli np. do instalacji do mocy 10 kW jeśli zmagazynujemy  np. 800kWh możemy odebrać 640 kWh.

Poniżej przedstawiamy podgląd monitoringu instalacji fotowoltaicznej o mocy 5,04 kW. Instalacja wolnostojąca na gruncie o mocy 5,04 kW zbudowana z 18 szt modułów EXE SOLAR X-LINE 280W poly. Azymut 180 stopni południe, kąt ułożenia modułów 25 stopni. Zastosowano inwerter Firmy FRONIUS SYMO 4,5-3-S.


PODGLĄD

oraz publiczny podgląd pracy instalacji PV. Instalacja o mocy 9,9 kW montowana równolegle do połaci dachu, składająca się z 36 modułów  SHARP ND-RB 275W poly oraz inwertera Solar Edge SE9k. Kąt pochylenia modułów 15 stopni.


PODGLĄD