Rekuperacja

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Rekuperacja (inaczej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła) to instalacja umożliwiająca ograniczenie strat ciepła, które spowodowane są wentylacją budynku. Rekuperator umożliwia znacznie zmniejszenie energii potrzebnej do ogrzania nawiewanego do budynku powietrza. Dostarcza on świeże powietrze z zewnątrz i równocześnie wyciąga powietrze zanieczyszczone i zużyte, z wysoką zawartością dwutlenku węgla. Powietrze, które trafia do naszego domu jest przefiltrowane – pozbawione wszelkich insektów, kurzu oraz większych zanieczyszczeń. Do takiej wymiany dochodzi przez cały rok, we wszystkich pomieszczeniach. Natomiast w okresie grzewczym, za pomocą wymiennika chłodne powietrze zaciągane z zewnątrz zostaje ogrzane poprzez powietrze wyciągane z pomieszczeń – na tym właśnie polega odzysk ciepła z wentylacji i oszczędność na ogrzewaniu.

rozwiązanie dla każdego

Przy budowie oraz modernizacji domu

na czym to polega?

Jak działa rekuperacja?

Funkcjonowanie

System rekuperacji zapewnia odzysk energii/ciepła z usuwanego powietrza, dzięki czemu raz wytworzone ciepło wykorzystane jest ponownie. Świeże powietrze zewnętrzne zasysane jest poprzez otwór w budynku, następnie przechodzi przez wymiennik ciepła, ogrzewając się w jego kanalikach od powietrza usuwanego. Potem nawiewane jest do pomieszczeń takich jak salon, sypialnia czy gabinet. Identyczna ilość ciepłego, wilgotnego zużytego powietrza jest usuwana z łazienek i kuchni. Powietrze zużyte oddaje swoją energię (zimą ciepło, latem chłód) do świeżego powietrza wchodzącego z zewnątrz nie mieszając się z nim.

Modyfikacja temperatury

Jest to system często porównywany z pompami ciepła, najczęściej z wariantem powietrznym. W obu przypadkach mamy do czynienia ze stworzeniem obiegu, które pozwala nam modyfikować temperaturę oraz właściwości powietrza znajdującego się wewnątrz pomieszczenia. Obie formy klimatyzacji korzystają w większości z pierwotnych sił natury oraz wykorzystują podstawowe zasady termodynamiki, by dostarczyć swoim użytkownikom chłód lub ciepło, zależnie od pory roku.

Zmniejszenie strat ciepła

Rekuperacja w połączeniu z pompą ciepła sprawi, że koszty związane z ogrzewaniem w Twoim domu będą jeszcze niższe. Rekuperator pozwoli Ci na zmniejszenie strat ciepła lub chłodu nawet o 90%, a co za tym idzie zapotrzebowanie na ciepło zostanie zmniejszone o prawie 50%.

Energia odnawialna

Zalety rekuperacji

kontakt

Masz pytania?

Nasz zespół z miłą chęcią odpowiedzą na każde nurtujące Cię pytanie,
a także pomoże w wyborze najlepszych rozwiązań dla Ciebie i twojego domu lub firmy.