Rekuperacja

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Rekuperacja (inaczej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła) to instalacja umożliwiająca ograniczenie strat ciepła, które spowodowane są wentylacją budynku. Rekuperator umożliwia znacznie zmniejszenie energii potrzebnej do ogrzania nawiewanego do budynku powietrza. Dostarcza on świeże powietrze z zewnątrz i równocześnie wyciąga powietrze zanieczyszczone i zużyte, z wysoką zawartością dwutlenku węgla. Powietrze, które trafia do naszego domu jest przefiltrowane – pozbawione wszelkich insektów, kurzu oraz większych zanieczyszczeń. Do takiej wymiany dochodzi przez cały rok, we wszystkich pomieszczeniach. Natomiast w okresie grzewczym, za pomocą wymiennika chłodne powietrze zaciągane z zewnątrz zostaje ogrzane poprzez powietrze wyciągane z pomieszczeń – na tym właśnie polega odzysk ciepła z wentylacji i oszczędność na ogrzewaniu. Przy budowie energooszczędnego domu ze szczelnymi oknami, ciepłą płytą fundamentową i grubą warstwą ocieplenia, rekuperacja jest niezbędna do prawidłowej wentylacji budynku.

Rekuperacja to system, o którym powinieneś pomyśleć jeszcze na etapie budowania domu. Oczywiście, jest możliwe zainstalowanie opisywanego systemu w domu już wybudowanym – wiąże się to jednak z wyższymi kosztami i niedogodnościami wynikającymi z prac trwających kilka dni. Rekuperacja wpisana w plany budowy domu to także oszczędność. Wiedząc, że będziesz instalować opisywany system, od razu możesz (a nawet powinieneś) zrezygnować z budowy kominów do wentylacji grawitacyjnej (co również przecież kosztuje). W momencie budowania domu, nie musisz jeszcze mieć zakupionych odpowiednich urządzeń. Wystarczy mieć wykonany projekt instalacji, dzięki któremu będziemy mogli poprowadzić odpowiednie kanały i zabezpieczyć miejsce w którym zostanie zainstalowany rekuperator.

Jak działa rekuperacja?

System rekuperacji zapewnia odzysk energii/ciepła z usuwanego powietrza, dzięki czemu raz wytworzone ciepło wykorzystane jest ponownie. Świeże powietrze zewnętrzne zasysane jest poprzez otwór w budynku, następnie przechodzi przez wymiennik ciepła, ogrzewając się w jego kanalikach od powietrza usuwanego. Potem nawiewane jest do pomieszczeń takich jak salon, sypialnia czy gabinet. Identyczna ilość ciepłego, wilgotnego zużytego powietrza jest usuwana z łazienek i kuchni. Powietrze zużyte oddaje swoją energię (zimą ciepło, latem chłód) do świeżego powietrza wchodzącego z zewnątrz nie mieszając się z nim.

Jest to system często porównywany z pompami ciepła, najczęściej z wariantem powietrznym. W obu przypadkach mamy do czynienia ze stworzeniem obiegu, które pozwala nam modyfikować temperaturę oraz właściwości powietrza znajdującego się wewnątrz pomieszczenia. Obie formy klimatyzacji korzystają w większości z pierwotnych sił natury oraz wykorzystują podstawowe zasady termodynamiki, by dostarczyć swoim użytkownikom chłód lub ciepło, zależnie od pory roku.

Na tym kończą się jednak podobieństwa, a zaczynają różnicę, których listę rozpoczyna zasada działania. W porównaniu do opisywanej w tym artykule technologii, pompy ciepła działają głównie jako ogrzewanie pomieszczeń, a nie jako wentylacja. Dlatego rzadko oferują rozwiązania takie, jak filtracja powietrza lub usuwanie zbędnych pokładów dwutlenku węgla. Pompy nie działają również na zasadzie odzysku, co zmniejsza ich potencjalną wydajność.

Oczywiście pompy ciepła można łączyć z rekuperatorami, uzyskując kompleksowe rozwiązanie. Jest ono jednak nieporównywalnie droższą inwestycją, więc nie każdy może się zdecydować na ową zabudowę hybrydową.

Poprawnie zaprojektowany i wykonany system rekuperacji zapewni w Twoim domu:

– ciągłą obecność świeżego powietrza, bez konieczności otwierania okien
– oszczędność na montażu pompy ciepła w budynku z rekuperacją (budynek ten ma dużo niższe zapotrzebowanie energetyczne)
– oszczędności na ogrzewaniu (nawet do 50%)
– filtrowanie powietrza nawiewanego, dzięki czemu duża część zanieczyszczeń (kurz, owady) zatrzymywana jest na filtrze
– brak zanieczyszczeń z zewnątrz – dym z kominów, samochodów itp.