Rekuperacja

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Rekuperacja (inaczej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła) to instalacja umożliwiająca ograniczenie strat ciepła, które spowodowane są wentylacją budynku. Rekuperator umożliwia znacznie zmniejszenie energii potrzebnej do ogrzania nawiewanego do budynku powietrza. Dostarcza on świeże powietrze z zewnątrz i równocześnie wyciąga powietrze zanieczyszczone i zużyte, z wysoką zawartością dwutlenku węgla. Powietrze, które trafia do naszego domu jest przefiltrowane – pozbawione wszelkich insektów, kurzu oraz większych zanieczyszczeń. Do takiej wymiany dochodzi przez cały rok, we wszystkich pomieszczeniach. Natomiast w okresie grzewczym, za pomocą wymiennika chłodne powietrze zaciągane z zewnątrz zostaje ogrzane poprzez powietrze wyciągane z pomieszczeń – na tym właśnie polega odzysk ciepła z wentylacji i oszczędność na ogrzewaniu. Przy budowie energooszczędnego domu ze szczelnymi oknami, ciepłą płytą fundamentową i grubą warstwą ocieplenia, rekuperacja jest niezbędna do prawidłowej wentylacji budynku.

Rekuperacja to system, o którym powinieneś pomyśleć jeszcze na etapie budowania domu. Oczywiście, jest możliwe zainstalowanie rekuperacji w domu już wybudowanym – wiąże się to jednak z wyższymi kosztami i niedogodnościami wynikającymi z prac trwających kilka dni. Rekuperacja wpisana w plany budowy domu to także oszczędność. Wiedząc, że będziesz instalować rekuperację, od razu możesz (a nawet powinieneś) zrezygnować z budowy kominów do wentylacji grawitacyjnej (co również przecież kosztuje). W momencie budowania domu, nie musisz jeszcze mieć zakupionego rekuperatora. Wystarczy mieć wykonany projekt rekuperacji, dzięki któremu będziemy mogli poprowadzić odpowiednie kanały i zabezpieczyć miejsce w którym zostanie zainstalowany rekuperator.

Jak działa rekuperacja?

System rekuperacji zapewnia odzysk energii/ciepła z usuwanego powietrza, dzięki czemu raz wytworzone ciepło wykorzystane jest ponownie. Świeże powietrze zewnętrzne zasysane jest poprzez otwór w budynku, następnie przechodzi przez wymiennik ciepła rekuperatora ogrzewając się w jego kanalikach od powietrza usuwanego. Potem nawiewane jest do pomieszczeń takich jak salon, sypialnia czy gabinet. Identyczna ilość ciepłego, wilgotnego zużytego powietrza jest usuwana z łazienek i kuchni. Powietrze zużyte oddaje swoją energię (zimą ciepło, latem chłód) do świeżego powietrza wchodzącego z zewnątrz nie mieszając się z nim.

Poprawnie zaprojektowany i wykonany system rekuperacji zapewni w Twoim domu:

– ciągłą obecność świeżego powietrza, bez konieczności otwierania okien
– oszczędność na montażu pompy ciepła w budynku z rekuperacją (budynek ten ma dużo niższe zapotrzebowanie energetyczne)
– oszczędności na ogrzewaniu (nawet do 50%)
– filtrowanie powietrza nawiewanego, dzięki czemu duża część zanieczyszczeń (kurz, owady) zatrzymywana jest na filtrze
– brak zanieczyszczeń z zewnątrz – dym z kominów, samochodów itp.